שייט בספינות נהר מפוארות על הדנובה

שייט בספינות נהר מפוארות על הדנובה

הדנובה הרומנטית

שייט נהרות - הדנובה הכחולה 


8 ימים - 7 לילות טיול שייט אל בירות הדנובה על סיפון MS BEETHOVEN
תאריכים - 22-29.6.2020 טיול שייט מאורגן בעברית 

100 אירו הנחה לזוג! למזמינים עד 28.2.2020


וינה - מלק - דורנשטיין - ברטיסלבה - קלוצ'ה - בודפשט - אסטרגום - וינה 

הדנובה - הצמיח ערים וייסד תרבויות, זירז מלחמות אבל גם העניק חיים. נהר הדנובה הרב לאומי תפס מקום של כבוד בהיסטוריה של אירופה בעבר וכיום מהווה יעד נחשק לטיולי שיט בלתי נשכחים. נהר הדנובה, שנקרא על שם אל הנהרות הרומי, הוא מהנהרות הארוכים באירופה.
תחילתו באזור היער השחור בגרמניה וסופו ברומניה. בדרכו הוא מותיר את חותמו על פני עשר מדינות וחוצה ארבע ערי בירה עתיקות. הדנובה הוא לא רק מקור פרנסה נשגב - הודות לתיירות הענפה שהתפתחה לאורכו ולעובדה שהוא מהווה נתיב ימי עיקרי להובלת סחורות בין מרכז למזרח אירופה – אלא גם מקור לחיים, כשמימיו משמשים לשתייה עבור מיליוני אנשים שמתגוררים בסמוך אליו.

דמיינו לעצמכם זאת: שעת בין ערביים, אתם יושבים עם כוסית יין ביד על סיפון ספינה השטה לאיטה במורד הנהר. נופי אירופה חולפים על פניכם, הרוח מבדרת קלות את שערכם. קולות פטפוט חרישיים נשמעים ברקע. עוד רגע תוגש ארוחת ערב. לאות נעימה עוטפת אתכם, מזכירה לכם שאתם אחרי עוד יום טיול מענג. שייט נהרות, הדרך הנכונה לראות עולם.

השייט מתבצע בספינה "בטהובן", ספינה מפנקת בעלת שלושה סיפונים, חדר כושר ופנסיון מלא. כמובן, שירות איכותי ומקצועי. מדי יום עוגנת הספינה ביעד אחר וממנה יוצאים טיולים מודרכים נינוחים לאתרים המרכזיים באזור. הדגש כאן על טיול רגוע, בלי להתרוצץ, להעביר מזוודות או לעמוד בלוחות זמנים בלתי אפשריים.

הספינה MS BEETHOVENשנת השקה - 2004
שנת שיפוץ - 2010
מספר אורחים - 180
מספר סיפונים - 3
אורך הספינה - 110 מטר
מספר חדרים - 90
מספר אנשי צוות - 25

גודל החדר - 13 מטר מרובע ובחדר טלוויזיה, טלפון (לשיחות פנימיות בלבד), חדר אמבטיה עם מקלחת ושירותים, מגבות, מיזוג אוויר עצמאי, חשמל 220 וולט, חיבור לאינטרנט מסלול ההפלגה - 

יום ב' – 22/6 תל אביב > וינה נטוס אל וינה בשעה 6:15 עם חברת אוסטריאן איירלינס. עם הנחיתה נצא לסיור פנורמי בעיר. נבקר בפרויקט שיקום שכונות המיוחדת של האומן יהודי – אוסטרי הונדרט וואסר שהיה מראשי האסכולה של ארט נובו. משם נמשיך לפארק העממי, שם נראה את פסלו של שטראוס ונצפה במקום בו משפחת שטראוס הרקידה את אצולת וינה. נמשיך ונטייל ברינג ונצפה על בית העיריה והפרלמנט שנבנו בהוראת הקיסר פרנץ ג'וזף. הפסקת צהריים בנש מרקט ונמשיך דרך רחוב הקניות מריה הילפר שטרסה לספינה Beethoven שתשמש לנו למלון צף בשבוע הקרוב. לאחר קבלת החדרים קוקטייל קבלת פנים חגיגית עם צוות הספינה. עם רדת הלילה תצא הספינה לכיוון מלק.

יום ג' – 23/6 מלק > דורנשטיין. בבוקר נעגון במלק הנמצאת בעמק הוואכאו. ניסע דרך כפרים עתיקים ומקסימים הטובלים בכרמים עם שרידי מבצרים מרשימים. נבקר בעיירה מלק השמורה היטב זה 1,000 שנה. נראה את בנייניה הרנסנסיים והבארוקיים ונעלה אל המנזר הענק המתנוסס מעליה. נמשיך בהפלגה לדירנשטיין נצא לסיור בעיירה יפה זאת השמורה מימי הביניים ולקראת שעות הערב נחזור לספינת הנהר ונמשיך בשייט לכיוון ברטיסלבה לינה בספינת הנהר.

יום ד' – 24/6 ברטיסלבה - נעגון ונטייל בברטיסלבה, בירת סלובקיה. נראה את מצודת העיר המתנוססת בראש גבעה ממנה נשקיף על העיר המשתרעת על שתי גדות נהר הדנובה. נטייל במרכז העיר העתיקה, נראה את התיאטרון הלאומי, את הקתדרלה הגותית סנט.מרטין, שער מיכאל, בית העירייה העתיק ועוד. בשעות הערב נחזור לספינה ונמשיך בשייט. לינה בספינת הנהר.

יום ה' 25/6 - קלוצ'קה – בערב שייט לילי אל בודפשט המוארת, בבוקר נצא לטיול בחבל הארץ המיוחד –הפוצ'טה, זהו השם ההונגרי של ערבה רחבת ידיים, נראה את נופיה הנהדרים והחריגים, נצפה במופע סוסים מסורתי, אחר הצהרים נשוב לספינה ונמשיך בשייט לילי אל בודפשט המוארת. לינה בספינת הנהר.

יום ו' – 26/6 – בודפשט - נקדיש את היום לעיר התוססת בודפשט, נצא לטיול בעיר הבנויה משני חלקים המחוברים מעל נהר הדנובה: בודה ופשט. בודה היא העיר העתיקה והחיננית יותר עם רחובות מרוצפי אבן וארכיטקטורה מימי הביניים בעוד שפשט מהווה מרכז אדמיניסטרטיבי ומסחרי עם שדרות רחבות ובניינים מודרניים מרשימים. במהלך סיורינו, נבקר בכיכר הגיבורים ובפארק העירוני. נתרשם מבית הפרלמנט נעלה לתצפית מגבעת גלרט, ונשוטט בעיר העתיקה בה נמצאת מצודת הדייגים. בערב נצא לערב בידור מסורתי בבודפשט. לינה בספינת הנהר.

שבת – 27/6 – אסטרגום - היא עיירה בצפון הונגריה, על גדתו הדרומית של נהר הדנובה, המהווה בנקודה זו את הגבול בין הונגריה לסלובקיה. עם הגעתנו תהנו מיום חופשי בעיר העתיקה, זמן חופשי לקניות וסיור עצמאי בעיר. בערב זהו ערב הגאלה בספינה. לאחר מכן נמשיך בשייט כל הלילה.

יום א' – 28/6 – וינה - הבוקר נצא לסיור בוינה, בירת אוסטריה. עיר של מוזיקה ושמחת חיים, נצא לסיור מודרך בארמון שנברון שהיה ארמונם בווינה של קיסרי האימפריה הרומית הקדושה והקיסרות האוסטרו-הונגרית. בשנות האלפיים, הוא מחשובי אתרי התיירות באוסטריה מוגדר כאתר מורשת עולמית מטעם אונסק"ו. אחר הצהרים נצא לארמון הופבורג הוא ארמון הממוקם במרכזה של וינה. היה משכנם של בית הבסבורג שליטי האימפריה הרומית הקדושה ומאוחר יותר של שליטי האימפריה האוסטרו-הונגרית בתקופת החורף ואילו בתקופת הקיץ הם שכנו בארמון שנברון. כיום חלק מהקומפלקס משמש בתור משכנו של נשיא אוסטריה. בארמון כ-2,600 חדרים ואולמות. בערב נצא לקונצרט חגיגי של מוזיקה וינאית. לאחר מכן נחזור ללון בספינת הנהר.

יום ב' – 29/6 וינה וחזרה לארץ - לאחר ארוחת הבוקר נעזוב את הספינה ונצא לטיול מהאגדות ביערות וינה. דרך העיירה הרומנטית מאיירלינג. העיירה בה התרחש סיפור אהבה בין בנו של הקיסר וסיסי היפה. נמשיך לעיירת המרפא בבאדן בה בילו קיסרי אוסטריה. לאחר הסיור נעצור במרכז הקניות הגדול באירופה ובכלבו פריימרק הידוע להשלמת קניות וארוחת צהריים באופן חופשי. לאחר מכן נצא את שדה התעופה לטיסתנו הביתה.  

מחירים – לאדם בחדר זוגי
בסיפון אמצעי – 2499€
שדרוג לסיפון עליון – 99€
תוספת ליחיד – 529€

המחיר כולל:
• טיסות ישירות לוינה
• אוטובוס תיירים ממוזג
• 7 לילות שייט בחדר עם חלון צרפתי מקיר אל קיר ומהרצפה לתקרה
• אירוח ע"ב פנסיון מלא בשייט
• תוכנית סיורים מלאה ועשירה כולל הקונצרט בוינה
• כל המיסים וההיטלים

המחיר אינו כולל:
• בטוח בריאות אישי
• הוצאות אישיות
• תשר למדריך הישראלי
• תשר לצוות הספינה

יתרונות בולטים ללקוחות "אופיר טורס"
* מדריכה ותיקה ומנוסה עדה אדלר מצוות "אופיר טורס" בעלת ידע נרחב ביעד, דוברת עברית
* כלכלה על בסיס פנסיון מלא לאורך השייט, כולל מים ללא הגבלה ויין חופשי בארוחות הערב, קפה/תה אחרי ארוחת צהריים וערב
• מזנון חצות - חטיפי לילה
• שתייה חמה ומים חופשי – 24 שעות ביממה
• ניצול זמן מלא של סיורי החוף בכל נמלי עגינת הספינה
• תכנית מלאה ללא סיורי אופציה

תנאי תשלום
מקדמה- 300€ לנוסע Non Refundable
גמ"ח – עד 90 יום לפני מועד היציאה
הרשמה מוקדמת עד 15/12 – הנחה של 100€ לחדר

תנאי ביטול
• עד 90 יום לפני מועד ההפלגה – 300€ לנוסע
• 90-51 יום לפני היציאה - 50% מהמחיר
• 50-30 יום לפני היציאה – 60% מהמחיר
• החל מ- 29 יום לפני מועד היציאה - 100% דמי ביטול

פרטי טיסות
OS 860 תל אביב וינה – 22/6 06:15 > 09:05
OS 859 וינה תל אביב 29/6 20:15>00:40 (30/6)

לפרטים נוספים והזמנות 
פרומה לוינגר 03-5269597
fruma_l@ophirtours.co.il

 
רוצים לקבל עוד פרטים? המומחים שלנו ישמחו לחזור אליכם
תחזרו אליי

שייט בספינות נהר מפנקות עם חברת CROISIEUTOPE על הדנובה 


שייט נהרות בדנובה בספינה MS VIVALDI (פרימיום)

מסלול ההפלגה וינה - וינה - (VBV)

מבצע מיוחד - הנחה של 400 אירו לנוסע בחדר זוגי, להזמנה עד 31.12.2019 ליציאות בתאריכים - 9.4.2020, 16.4.2020, 6.7.2020, 13.7.2020


לחקור את אוצרות השפע של אוסטריה והונגריה בשייט ייחודי כדי לגלות את סודות הדנובה. להעריץ את הסמטאות הצבעוניות של ברטיסלבה הסובבים זה סביב זה כמו סיפור מעשייה מהאגדות, הנשמה והלב האמיתיים של סלובקיה. בקרו במרחצאות גלארט, המלאים במגוון רחב של שירותי תראפיה, אך גם במוזיאון סיסי, המציב מיתוס ואמת. שם, תוכלו להרהר השפעות אישיות רבות, כמו גם הדיוקן המפורסם ביותר של הקיסרית האגדית. מסלול הספינה - 
Day 1 : VIENNA

Passengers are welcome to board our ship at 6:00 p.m. After comfortably settling into your cabins, we'll
introduce our crew at a welcome cocktail. Our ship will depart at 8:00 p.m. towards Melk and sail through
the night.

Day 2 : MELK - DÜRNSTEIN

Join us on an excursion for both packages: Visit the Melk Abbey. We'll then cruise up the beautiful Wachau Valley all the way to Dürnstein, passing gothic ruins and picturesque villages along the way. Once we arrive, we'll take a tour of this charming medieval town with our hostess. We'll return on board at the end of the afternoon and continue cruising towards Bratislava.


Day 3 : BRATISLAVA

Join us for the excursions proposed: CLASSIC: Guided tour of the capital of Slovakia. The baroque palaces and the beautiful shaded squares
make the charm of Bratislava, which Marie-Theresa of Austria used to hold dear. DISCOVER: Hiking in Bratislava: the Little Carpathians. From Devin Castle, we'll take in the splendid view of Bratislava. The afternoon will be spent cruising.

Day 4 : KALOCSA

Join us on an excursion for both packages: the Puszta, its wonderful landscapes and unusual fauna (including a traditional horse show.) The afternoon will be spent cruising towards Budapest, reaching it in the night.

Day 5 : BUDAPEST

Join us for the excursions proposed: CLASSIC: Guided tour of Budapest, the metropolis that was once two distinct cities united only in 1873:
Buda, on one bank with its rolling hills and valleys; and Pest, on the other, with its flatter landscape offering a panoramic view over the banks of the Danube.
DISCOVERY: Budapest by bike. You'll see all the important sights of the city on an easy-paced ride, cycling through the historical center of Hungarian culture and many other legendary sites in Budapest. Join us for the excursion: Discover the Gellert Baths and Spa. In the evening, join us on an excursion for both packages: Evening of traditional entertainment in Budapest.

Day 6 : BUDAPEST - ESZTERGOM

Once we arrive, enjoy some free time in Esztergom, one of the oldest cities in Hungary. The afternoon will be spent cruising to Vienna. Tonight is our gala evening. Our ship will sail through the night.

Day 7 : VIENNA

Join us for the excursions proposed: CLASSIC: Guided visit of Vienna and Schönbrunn Castle. DISCOVERY: The high art of Viennese living: Music and Viennese cafes. We'll stroll through the city and visit back stage in the Konzerthaus(2) concert hall. After our tour, enjoy a steaming cup of Vienna Coffee and a delicious pastry. In the afternoon, join us on an excursion for both packages: Guided tour of Hofburg Palace. In the evening, join us on excursion proposed for both packages: Concert of Viennese music.

Day 8 : VIENNA

Enjoy one last buffet breakfast on board before disembarking at 9:00 a.m. End of our services.

שייט בספינות נהר מפוארות מסלולי הדנובה הרומנטית 

 

שייט נהרות לאורך הדנובה יוביל אתכם אל כפרים ציוריים ואל היפות שבערי אירופה: בודפשט, וינה, וואכאו ועוד. השייט עובר בדנובה בין פניני האדריכלות המלכותית של וינה, הטירות והעיירות בעמק היין האוסטרי וואכאו (Wachau), הכנסיות הבארוקיות והסימטאות העתיקות בעריה של גרמניה.

 

מסלול טיול הדנובה הכחולה - מבודפשט לנירנברג (WBN)

יציאה במהלך 2020, החל מה-6.4.2020 ועד 25.11.2020 בספינות שונות 

1000$ הנחה לנוסע ליציאות נבחרות - להזמנות עד 30.11.2019
יציאות - 25.6.2020, 1.7.2020, 9.7.2020, 14.10.2020


מסלול הטיול - 


Day 1 BUDAPEST, HUNGARY - Welcome to Budapest—Hungary’s Captivating Capital

Flights into Budapest must arrive by 2 pm. Guests must be on board ship by 5 pm. The day is yours to relax and enjoy the city with time for photographs, cafés, and confections.

EVENING/OVERNIGHT CRUISE TO VIENNA – Dinner

Day 2 VIENNA, AUSTRIA - Vienna Waltzes and the Beautiful Blue Danube

Start the day with a Morning Stretch with your Avalon Adventure Host. Enjoy sailing the Danube, which shares dozens of miles with Hungary and Slovakia. Relax on the Sky Deck to see the rolling landscape and red-rooftops of the Slovakian capital of Bratislava come into view. This evening in Vienna, you may choose to join an Optional Excursion to attend a Royal Waltz Concert for an unforgettable evening of music in an elegant hall.

OVERNIGHT DOCKING IN VIENNA – Breakfast, Lunch, Dinner

Day 3 VIENNA - Royal Collections, Amusing Attractions, and Culinary Confections

CLASSIC Venture into the Habsburg empire this morning on a Guided City Tour of Vienna’s gilded landmarks. See the Imperial Palace complex–the winter residence of the Imperial Family, the historic Vienna Opera House and stunning St. Stephen’s Cathedral. Join a Guided Optional Excursion to Schönbrunn Palace–a Habsburg Empire summer home for 300 years.
This afternoon, enjoy free time to take a tram to visit Austria’s Prater amusement park or one of the many museums nearby. You may also decide to borrow a bike from the ship to explore the streets and squares of Vienna, or ride along the banks of the Danube at your leisure. Later, relax on board with live entertainment as you sail to Dürnstein.

OVERNIGHT CRUISE TO DÜRNSTEIN – Breakfast, Lunch, Dinner

ay 4 DÜRNSTEIN Fairytale Castles, Kings, and Cobblestones of Delightful Dürnstein

CLASSIC Join a Guided Walk, and hear the legendary tale of King Richard the Lionheart–who was imprisoned in the castle above the village during the Crusades, OR: ACTIVE Join a Hike up to the castle ruins with your Adventure Host for a spectacular view of the village, Danube, and the Wachau Valley below. Enjoy coffee or a cocktail on the Sky Deck as you sail through the picturesque Wachau Valley to Melk. MELK. Ornate Architecture and Scenic Splendors

CLASSIC Take a Guided Tour of Melk’s magnificent Benedictine Abbey to marvel at its frescoed ceilings, statues, incredible library, and ornate pipe organ. DISCOVERY Enjoy the flavors of the Wachau Valley with a Wine Tasting on board.

EVENING/OVERNIGHT CRUISE TO PASSAU – Breakfast, Lunch, Dinner

Day 5 PASSAU, GERMANY - Go for Baroque in Passau–Where the Danube, Inn, and Ilz Rivers meet

CLASSIC Join a Guided City Walk to learn more about this beautiful “City of Three Rivers,” OR: Join a full day Guided Optional Excursion to Salzburg–the city of Mozart–or a full day Guided Optional Excursion to the picturesque Bohemian town of Český Krumlov.
Meet your ship back in Passau after your selected activities for sailing.

EVENING/OVERNIGHT CRUISE TO REGENSBURG – Breakfast, Lunch, Dinner

Day 6 REGENSBURG - Magical Regensburg—Bavaria’s Medieval Miracle

CLASSIC Join a Guided City Walk and see Altes Rathaus (Old Town Hall) and Porta Pretoria–built in 179 AD as the entrance to Castra Regina fortress. You may choose to join a Guided Optional Excursion to visit the Benedictine Monastery in Weltenburg. Spend a free afternoon exploring Regensburg on foot or by bike through its charming streets. DISCOVERY Later, indulge in a Beer Tasting on board. This evening, enjoy live entertainment after dinner as you cruise toward Roth.

EVENING/OVERNIGHT CRUISE TO ROTH – Breakfast, Lunch, Dinner

Day 7 ROTH. EXCURSION TO NUREMBERG - Living Heritage and History Lessons

DISCOVERY Enjoy an Onboard Lecture about the Main-Danube Canal–linking these two rivers to make a vital connection enabling navigation between the North and Black Seas. CLASSIC Choose a Guided Sightseeing of Nuremberg–with its medieval architecture, gilded fountain, gothic cathedral, and Kaiserburg Castle, OR; CLASSIC Take a Guided Tour of the historic Nuremberg Rally Grounds–used by the Third Reich.

EVENING CRUISE TO NUREMBERG – Breakfast, Lunch, Dinner

Day 8 NUREMBERG (DISEMBARKATION) - Your vacation ends with breakfast this morning. Breakfast
 

מסלול הדנובה האגדית - מנירנברג לבודפשט (WNB)

יציאות במהלך 2020, החל מה-20.5.2020 ועד 31.10.2020

1000$ הנחה לנוסע, ליציאות נבחרות באוקטובר - להזמנות עד 30.11.2019 

מסלול הטיול - 
Day 1 NUREMBERG, GERMANY (EMBARKATION) - Welcome to Germany. Your Suite Ship® is Ready for Boarding.

 lights into Nuremberg must arrive by 3:30 pm. Guests must be on board ship by 5 pm. Explore your ship this evening and enjoy dinner on board.

-  OVERNIGHT DOCKING IN NUREMBERG- Dinner

Day 2 ROTH. EXCURSION TO NUREMBERG - Living Heritage and History Lessons

Start the day with a Morning Stretch with the Avalon Adventure Host, and dock in Roth for a day of fascinating excursions. CLASSIC Enjoy a Guided Sightseeing Tour of the Bavarian town of Roth—with its half-timbered houses, market square, and 1535 hunting lodge Schloss Ratibor, OR: CLASSIC Choose a Guided Tour of Nuremberg with its medieval architecture, gilded fountain, gothic cathedral, and Kaiserburg Castle, OR: CLASSIC Take a Guided Tour of the historic Nuremberg Rally Grounds—used by the Third Reich. DISCOVERY Enjoy an Onboard Lecture about the Main-Danube Canal—linking these two rivers to make a vital connection enabling navigation between the North and Black Seas.

  DISCOVERY Later, indulge in a Beer Tasting on board. Later, enjoy live entertainment on board.

AFTERNOON/OVERNIGHT CRUISE TO REGENSBURG - Breakfast, Lunch, Dinner

 Day 3 REGENSBURG - Magical Regensburg—Bavaria’s Medieval Miracle
CLASSIC Join a Guided City Walk of Old Town to see the Altes Rathaus (Old Town Hall) and Porta Pretoria—built in 179 AD as the entrance to Castra Regina fortress.

You may choose to join a Guided Optional Excursion to visit the Benedictine Monastery in Weltenburg. Alternatively spend a free afternoon exploring Regensburg on foot or by bike through its charming streets. This evening, enjoy live entertainment after dinner as you cruise toward Passau.

 

 EVENING/OVERNIGHT CRUISE TO PASSAU - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 4 PASSAU - Go for Baroque in Passau–Where the Danube, Inn, and Ilz Rivers meet

CLASSIC Join a Guided City Walk to learn more about this beautiful “City of  Three Rivers,” OR: Join a full-day Guided Optional Excursion to Salzburg—the city of Mozart—or to the picturesque Bohemian town of Cesky Krumlov. 
Sail to Linz this afternoon, or join your ship after your selected full-day excursion. LINZ, AUSTRIA. The Linzer Torte and a Legendary Love of Art and Music. Enjoy a free afternoon to linger in Linz. Take a bicycle from the ship and cycle along the Danube, or follow one of Linz’s many nature trails for a bird’s-eye view of the city and river below.

 

OVERNIGHT CRUISE TO MELK - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 5 MELK–WACHAU VALLEY - Striking Frescoes and Breathtaking Views of the Wachau Valley

CLASSIC Take a Guided Tour of Melk’s magnificent Benedictine Abbey to marvel at its frescoed ceilings, statues, incredible library, and ornate pipe organ, OR: ACTIVE Join your Avalon Adventure Host for a Morning Hike through Melk’s beautiful countryside. Enjoy a coffee or a cocktail on the Sky Deck as you sail through the picturesque Wachau Valley to Vienna. VIENNA. Vienna Waltzes and the Beautiful Blue Danube. This evening, you may choose to attend an Optional Excursion to a Royal Waltz Concert for an unforgettable evening of music in an elegant hall.

 OVERNIGHT DOCKING IN VIENNA - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 6 VIENNA - Royal Collections, and Amusing Attractions

CLASSIC Venture into the Habsburg empire this morning on a Guided City Tour of Vienna’s gilded landmarks. See the Imperial Palace complex—the winter residence of the Imperial Family, the historic Vienna Opera House and stunning St. Stephen’s Cathedral. Join a Guided Optional Excursion to Schönbrunn Palace—a Habsburg Empire summer home for 300 years. This afternoon, enjoy free time to take a tram to visit Austria’s Prater amusement park or one of the many museums nearby. You may also decide to borrow a bike from ship to explore the streets and squares of Vienna, or ride along the banks of the Danube at your leisure. Later, relax on board with live entertainment as you sail to Budapest.

EVENING/OVERNIGHT CRUISE TO BUDAPEST - Breakfast, Lunch, Dinner


Day 7 BUDAPEST, HUNGARY - The Pearl of the Danube in the Heart of Europe

CLASSIC Enjoy a Guided City Sightseeing, including the iconic Heroes’ Square. Take free time to enjoy Budapest’s famed thermal baths. You can also take a scenic hike in the hills above the Danube. Take time to explore the city’s cafés, pubs, and nightlife at your leisure.

 OVERNIGHT DOCKING IN BUDAPEST - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 8 BUDAPEST (DISEMBARKATION) - Your vacation ends with breakfast this morning. Breakfast

 

מסלול חלומות הדנובה - מבודפשט לדגנדורף (WBD)

יציאות במהלך 2020, החל מ-31.3.2020 ועד 29.10.2020

1000$ הנחה לנוסע, ליציאות בתאריכים נבחרים - 24.4.2020, 30.4.2020, 9.7.2020, 23.7.2020, 6.8.2020, 13.8.2020, 18.8.2020, 8.10.2020, 15.10.2020, 28.10.2020, 29.10.2020 - להזמנות עד 30.11.2019


מסלול הטיול -  


Day 1 BUDAPEST, HUNGARY (EMBARKATION) - Welcome to Hungary. Your Suite Ship® is Ready for Boarding.

Flights into Budapest must arrive by 3:30 pm. Guests must be on board ship by 5 pm. The day is yours to relax and enjoy the city with time for photographs, cafés, and confections.

OVERNIGHT DOCKING IN BUDAPEST - Dinner

Day 2 BUDAPEST - The Pearl of the Danube in the Heart of Europe

CLASSIC Enjoy a Guided City Sightseeing, including the iconic Heroes’ Square. Take in the beauty of Budapest while enjoying a free afternoon exploring such famous sights as the Chain Bridge. Get to know the city’s cafés and pubs, or take a hike through the hills above the Danube.

EVENING/OVERNIGHT CRUISE TO BRATISLAVA - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 3 BRATISLAVA, SLOVAKIA - Classic and Contemporary—from Cathedrals to Castles

CLASSIC Take a Guided City Walk, including the quaint streets of Old Town, Town Hall, and fantastic St. Martin’s Cathedral. Enjoy some free time to take Nordic walking sticks from the ship and hike to Bratislava Castle. Later, enjoy live entertainment on board.

 

 OVERNIGHT CRUISE TO VIENNA - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 4 VIENNA - Strauss, Schnitzel, Strudel, and Sachertorte

DISCOVERY Visit Austria’s largest art museum, the Kunsthistorisches Museum, including the Kuntskammer’s remarkable collection of more than 2,100 valuable objects, which were collected through the centuries by the emperors and archdukes of Habsburg, OR: CLASSIC Venture into the Habsburg empire with a morning Guided City Tour of Vienna’s gilded landmarks. See the Imperial Palace complex—Winter residence of the Imperial Family, the historic Vienna Opera House and stunning St. Stephen’s Cathedral. You may decide to take a Guided Optional Excursion to Schönbrunn Palace—the former imperial summer home and vast gardens with a history spanning 300 years of the Habsburg monarchy. In your free time why not stroll through pedestrian Kärntnerstrasse—the most famous shopping avenue in central Vienna, or take a bike ride through the city and stop in a local café to enjoy authentic Austrian confections of Sachertorte or Apfelstrudel. Later this evening, you may choose to attend an Optional Excursion to a Royal Waltz Concert for an unforgettable evening of music in an elegant hall.

OVERNIGHT CRUISE TO DÜRNSTEIN - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 5 DÜRNSTEIN—WACHAU VALLEY - Fairytale Castles, Kings, and Cobblestones

CLASSIC Join a Guided Walk, and hear the legendary tale of King Richard the Lionheart—who was imprisoned in the castle during the Crusades, OR: ACTIVE Join a Guided Hike up to the castle ruins to take in the spectacular view of the village, Danube, and the Wachau Valley below. Later, stretch out on the Sky Deck as you sail through the Wachau Valley past vineyards, castles, and charming villages on your way to Melk. 

MELK - Striking Frescoes and Breathtaking Views of the Wachau Valley. CLASSIC Take a Guided Tour of Melk’s magnificent Benedictine Abbey to marvel at its frescoed ceilings, statues, incredible library, and ornate pipe organ. DISCOVERY Enjoy the flavors of the Wachau Valley at a Wine Tasting on board.

 EVENING/OVERNIGHT CRUISE TO LINZ - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 6 LINZ - Fall in Love with Linz–Legendary Art, Music, and the Linzer Torte!

CLASSIC Take a Guided Walk through the city’s historic and beautiful sites along the shore of the Danube and see Hauptplatz—Austria’s largest medieval square—and the towering white-marble Trinity Column. Consider a full-day Guided Optional Excursion to Salzburg, the city of Mozart, or visit the picturesque Bohemian town of Cesky Krumlov. Feel free to enjoy the afternoon on your own to bike along the banks of the Danube with a picnic from the ship, or hike through Linz’s beautiful nature trails to Pöstlingberg for a bird’s-eye view of the city and river below.

OVERNIGHT DOCKING IN LINZ - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 7 SCHLÖGEN OXBOW—PASSAU - Go for Baroque in Passau–Where the Danube, Inn, and Ilz Rivers meet

This morning, cruise through the Schlögen Oxbow, a particularly beautiful horseshoe-shaped bend of the river. CLASSIC Join a Guided City Walk to learn more about this beautiful “City of Three Rivers.” ACTIVE Follow your Avalon Adventure Host for Hiking from Oberhaus along a trail down to the valley and along the Ilz River. Spend a little free time before sailing to Deggendorf to walk the cobblestone streets and galleries of Artists’ Alley or peek into St. Stephen’s Cathedral to possibly catch a concert rehearsal.

EVENING/OVERNIGHT CRUISE TO DEGGENDORF - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 8 DEGGENDORF (DISEMBARKATION) - Your cruise ends with breakfast this morning. Flights should not leave Munich airport before Noon.

Breakfast

 

 

מסלול חלומות הדנובה - מדגנדורף לבודפשט (WDB)

יציאות במהלך 2020, החל מ-7.4.2020 ועד 4.11.2020

1000$ הנחה לנוסע, ליציאות נבחרות - 7.4.2020, 23.4.2020, 16.7.2020, 13.8.2020, 20.8.2020, 25.8.2020, 8.10.2020, 22.10.2020 - להזמנות עד 30.11.2019

מסלול הטיול - 

 

Day 1 DEGGENDORF, GERMANY (EMBARKATION) - Welcome to Germany. Your Suite Ship® is Ready for Boarding.

Guests must be on board ship by 5 pm. Explore your ship and enjoy dinner on your first evening on board. EVENING CRUISE TO PASSAU
 Dinner

Day 2 PASSAU—SCHLÖGEN OXBOW - Go for Baroque in Passau–Where the Danube, Inn, and Ilz Rivers meet

CLASSIC Join a Guided City Walk to learn more about this beautiful “City of Three Rivers.” ACTIVE Follow your Avalon Adventure Host for Hiking from Oberhaus along a trail down to the valley and along the Ilz River. Spend a little free time before sailing to Linz to walk the cobblestone streets and galleries of Artists’ Alley or peek into St. Stephen’s Cathedral to possibly catch a concert rehearsal. This afternoon, cruise to Linz through the Schlögen Oxbow, a particularly beautiful horseshoe-shaped bend of the river. Later, enjoy live entertainment on board.

 OVERNIGHT DOCKING IN LINZ - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 3 LINZ, AUSTRIA - Fall in Love with Linz–Legendary Art, Music, and the Linzer Torte!

CLASSIC Take a Guided Walk through the city’s historic and beautiful sites along the shore of the Danube and see Hauptplatz–Austria’s largest medieval square–and the towering white–marble Trinity Column. Consider a full-day Guided Optional Excursion to Salzburg, the city of Mozart, or visit the picturesque Bohemian town of Cesky Krumlov. Alternatively, feel free to enjoy the afternoon on your own to bike along the banks of the Danube with a picnic from the ship, or hike through Linz’s beautiful nature trails to Pöstlingberg for a bird’s-eye view of the city and river below.

EVENING/OVERNIGHT CRUISE TO MELK - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 4 MELK—WACHAU VALLEY - Striking Frescoes and Breathtaking Views of the Wachau Valley

CLASSIC Take a Guided Tour of Melk’s magnificent Benedictine Abbey to marvel at its frescoed ceilings, statues, incredible library, and ornate pipe organ. Later, stretch out on the Sky Deck as you sail through the Wachau Valley past vineyards, castles, and charming villages on your way to Dürnstein.

DÜRNSTEIN - Fairytale Castles, Kings, and Cobblestones. CLASSIC Join a Guided Walk, and hear the legendary tale of King Richard the Lionheart–who was imprisoned in the castle during the Crusades, OR: ACTIVE Join a Guided Hike up to the castle ruins to take in the spectacular view of the village, Danube, and the Wachau Valley below. DISCOVERY Enjoy the flavors of the Wachau Valley at a Wine Tasting on board. Later, enjoy live entertainment on board your ship.

OVERNIGHT CRUISE TO VIENNA - Breakfast, Lunch,  Dinner

 Day 5 VIENNA - Strauss, Schnitzel, Strudel, and Sachertorte

DISCOVERY Visit Austria’s largest art museum, the Kunsthistorisches Museum including the Kuntskammer’s remarkable collection of more than 2,100 valuable objects, which were collected through the centuries by the emperors and archdukes of Habsburg, OR: CLASSIC Venture into the Habsburg empire with a morning Guided City Tour of Vienna’s gilded landmarks. See the Imperial Palace complex—the winter residence of the Imperial Family, the historic Vienna Opera House and stunning St. Stephen’s Cathedral. You may decide to take a Guided Optional Excursion to Schönbrunn Palace–the former imperial summer home and vast gardens with a history spanning 300 years of the Habsburg monarchy. In your free time why not stroll through pedestrian Kärntnerstrasse–the most famous shopping avenue in central Vienna. Take a bike ride through the city and stop in a local café to enjoy authentic Austrian confections of Sachertorte or Apfelstrudel. Later this evening, you may choose to attend an Optional Excursion to a Royal Waltz Concert for an unforgettable evening of music in an elegant hall.

OVERNIGHT DOCKING IN VIENNA - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 6 BRATISLAVA, SLOVAKIA - Classic and Contemporary–from Cathedrals and Castle

Enjoy a leisurely morning sail to Bratislava. CLASSIC Take a Guided City Walk, including the quaint streets of Old Town, Town Hall, and fantastic St. Martin’s Cathedral. Enjoy some free time to take Nordic walking sticks from the ship and hike to Bratislava Castle.

OVERNIGHT CRUISE TO BUDAPEST - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 7 BUDAPEST, HUNGARY - The Pearl of the Danube in the Heart of Europe

CLASSIC Enjoy a Guided City Sightseeing, including the iconic Heroes’ Square. Take in the beauty of Budapest while enjoying a free afternoon exploring such famous sights as the Chain Bridge. Get to know the city’s cafés and pubs, or take a hike through the hills above the Danube.

OVERNIGHT DOCKING IN BUDAPEST - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 8 BUDAPEST (DISEMBARKATION) - Your cruise ends with breakfast this morning.  Breakfast

 

מסלול הבלקן - בודפשט לבוקרשט (WBOB)

הפלגה של 9 ימים במהלך 2020, החל מ-14.4.2020 ועד 16.10.2020

1000$ הנחה לנוסע בהפלגות נבחרות - 14.4.2020, 7.7.2020 Day 1 BUDAPEST, HUNGARY (EMBARKATION) - Welcome to Hungary. Your Suite Ship® is Ready for Boarding.

Flights into Budapest must arrive by 2 pm. Guests must be on board ship by 5 pm. OVERNIGHT CRUISE TO MOHÁCS. Dinner

Day 2 MOHÁCS - Archaeology, Architecture, and an Ancient Watermill

CLASSIC Join a morning Guided Sightseeing Tour of Mohács—the quiet Danube harbor town with its historical memorial parks, statues, and distinctive churches. Tour the remarkable medieval St. Nicholas Watermill—one of only a few remaining watermills performing stone-ground grain processing, OR: CLASSIC Take a Guided Tour of nearby Pécs to see its 4th-century Christian underground tombs, a UNESCO World Heritage Site, with fascinating murals. You’ll also enjoy an organ concert on your tour.

EVENING/OVERNIGHT CRUISE TO OSIJEK - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 3 OSIJEK, CROATIA - History and Culture of Croatia

CLASSIC Join a morning Guided Walking Tour of the city of Osijek, located at the confluence of the Danube and Drava Rivers. Visit Tvrđa, the most well preserved fortress of Croatia, home of many educational institutions. DISCOVERY Attend a musical concert performed by the talented young artists of the music school of Osijek at Franjo Kuhac. This afternoon you might join a Guided Optional Excursion to Vukovar.

EVENING/OVERNIGHT CRUISE TO BELGRADE - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 4 BELGRADE, SERBIA - Fortresses and Folklore of Serbia Past and Present

CLASSIC Join a Guided Sightseeing Tour of Belgrade—where the Danube and Sava Rivers converge—and see the city’s many fascinating sights, including Saint Sava—one of the world’s largest Orthodox churches. DISCOVERY Attend an onboard Lecture to learn about the rich history, destinations, and culture of the Balkan states. Spend your free time exploring the city on your own this afternoon on Knez Mihailova Street—Belgrade’s central pedestrian thoroughfare with many lively cafés, shops, and cultural spots. Later, enjoy live entertainment on board your ship before dinner. This evening, you might like to join an Optional authentic Bohemian Dinner in the Quarter of Skadarlija.

OVERNIGHT CRUISE TO GOLUBAC - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 5 GOLUBAC—DONJI MILANOVAC. EXCURSION TO LEPENSKI VIR—IRON GATES GORGE. Ancient Art, Archaeological Artifacts, and Gauntlet of the Iron Gates

CLASSIC Visit the Fortress of Golubac, one of the best preserved medieval fortresses in Europe. For the most part, the fortress was a sort of “a border control” of the past and couple of time was a knot of conflicts between Serbia, Habsburg Monarchy and Ottoman Empire. Enjoy a brief sailing to Donji Milanovac. CLASSIC Join a Guided Tour to Lepenski Vir—an important Mesolithic archaeological site chronicling prehistoric cultures, settlements, and art. Marvel at the ancient discoveries and artifacts, as well as the unique views the site affords of the Danube Gorge. Sail through the spectacular and narrow Iron Gates Gorge—a natural border between Serbia and Romania.

AFTERNOON/OVERNIGHT CRUISE TO VIDIN - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 6 VIDIN, BULGARIA - Rocks and Ruins—Things of Beauty in Bulgaria

CLASSIC Join Guided Sightseeing in Vidin, followed by a Guided Tour of Belogradchik. Marvel at the remarkable rock formations on the western slopes of the Balkan Mountains, sculpted by 200 million years of natural elements.

AFTERNOON/OVERNIGHT CRUISE TO ROUSSE - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 7 ROUSSE. VELIKO TÂRNOVO & ARBANASSI EXCURSION
Cliff Houses, Castle Ruins, Fortresses, and Folklore

CLASSIC Join a full-day Guided Tour to the former Bulgarian capital of Veliko Târnovo—with its ancient stone houses clinging to the cliffs above the Yantra River. Discover one of the oldest towns in Bulgaria (circa 4300 BC), as well as the Bulgarian Revival architecture in the 15th-century town of Arbanassi, OR: CLASSIC Join a Guided Sightseeing Tour of Bulgaria’s largest inland port and visit its impressive Holy Trinity Church, OR: ACTIVE Join a walk through the park with your Avalon Adventure Host. Later, enjoy live entertainment on board with a Bulgarian folklore show.

OVERNIGHT CRUISE TO OLTENITA - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 8 OLTENITA, ROMANIA (DISEMBARKATION)—BUCHAREST
A Night in Bucharest—the “Paris of the East”

CLASSIC Take a Guided Tour of the Romanian capital city of Bucharest with its tree-lined boulevards and Arc de Triomphe—honoring WWI Romanian soldiers. See the Royal Palace Square—the scene of the city’s 1989 riots to overthrow the communist dictator Nicolae Ceausescu. Spend some free time exploring this fascinating city on your own to discover its trendy shops, cafés, museums, beautiful homes, and churches along Victory Avenue. Breakfast

Day 9 BUCHAREST - Your vacation ends with breakfast this morning.
  Breakfast

 

מסלול טיול הדנובה מהים השחור ועד בודפשט - בוקרשט לבודפשט (WOBB)

הפלגות בעונת 2020, החל מ-20.4.2020 ועד 22.10.2020

1000$ הנחה לנוסע ליציאה ב-20.4.2020 - להזמנות עד 30.11.2019

מסלול הטיול -  


Day 1 BUCHAREST, ROMANIA - Welcome to Bucharest—the “Paris of the East”

The day is yours to relax and enjoy Bucharest. Spend some free time exploring this fascinating city on your own to discover its trendy shops, cafés, museums, beautiful homes, and churches along Victory Avenue.

Day 2 BUCHAREST - Beautiful Boulevards and Bold History

CLASSIC Take a Guided Tour of the Romanian capital city of Bucharest with its tree-lined boulevards and Arc de Triomphe—honoring WWI Romanian soldiers. See the Royal Palace Square—the scene of the city’s 1989 riots to overthrow the communist dictator Nicolae Ceausescu. Travel to Fetesti to board your Avalon Suite Ship® this afternoon. FETESTI (EMBARKATION). Your Balkan Adventure Begins. Explore your Avalon Suite Ship® this evening and enjoy a dinner on board. DISCOVERY After dinner, attend an onboard Lecture to learn about the Danube Delta. EVENING/OVERNIGHT CRUISE TO ST. GHEORGHE -  Breakfast, Dinner

Day 3 ST. GHEORGHE. EXCURSION TO THE DANUBE DELTA
A Mighty River’s Entrance into the Sea

CLASSIC Join a small-boat Guided Tour of the best preserved of Europe’s deltas-2,200 square miles of rivers, canals, marshes, tree-fringed lakes and reed islands. DISCOVERY Enjoy a Special Celebration to mark Kilometer “0”—the end of the Danube River’s 2,845 km journey—from the source in the Black Forest to its delta into the Black Sea. 

AFTERNOON/OVERNIGHT CRUISE TO CERNAVODĂ - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 4 CERNAVODĂ. EXCURSION TO CONSTANTA
Romanian Commerce and Cultural Legacies on the Black Sea

CLASSIC Join a Guided Tour to Constanta, the most important commercial center in Romania, situated on the Black Sea. Visit the Natural History and Archeological Museum to discover the history of early Romanian cultures. 

AFTERNOON/OVERNIGHT CRUISE TO ROUSSE - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 5 ROUSSE, BULGARIA. VELIKO TÂRNOVO & ARBANASSI EXCURSION
Fortresses and Fountains in Bulgaria’s “Little Vienna” CLASSIC Join a Guided Sightseeing Tour of Bulgaria’s largest inland port and visit its impressive Holy Trinity Church, OR: ACTIVE Join a walk through the park with your Avalon Adventure Host. Sail to Svistov. CLASSIC Join a full-day Guided Tour to the former Bulgarian capital of Veliko Târnovo—with its ancient stone houses clinging to the cliffs above the Yantra River. Discover one of the oldest towns in Bulgaria (circa 4300 BC), as well as the Bulgarian Revival architecture in the 15th-century town of Arbanassi. Later, join your ship in Svistov.

EVENING/OVERNIGHT CRUISE TO VIDIN - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 6 VIDIN - Rocks and Ruins—Things of Beauty in Bulgaria

CLASSIC Join Guided Sightseeing in Vidin, followed by a Guided Tour of Belogradchik. Marvel at the remarkable rock formations on the western slopes of the Balkan Mountains, sculpted by 200 million years of natural elements. This evening, enjoy live entertainment on board with a Bulgarian folklore show.

EVENING/OVERNIGHT CRUISE TO DONJI MILANOVAC - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 7 DONJI MILANOVAC, SERBIA—IRON GATES GORGE. EXCURSION TO LEPENSKI VIR - Ancient Art, Archaeological Artifacts, and Gauntlet of the Iron Gates

Before lunch on board, you’ll sail through the spectacular and narrow Iron Gates Gorge—forming a natural border between Serbia and Romania. CLASSIC Join a Guided Tour to Lepenski Vir—an important Mesolithic archaeological site chronicling prehistoric cultures, settlements, and art. Marvel at the ancient discoveries and artifacts, as well as the unique views the site affords of the Danube Gorge.

AFTERNOON/OVERNIGHT CRUISE TO BELGRADE - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 8 BELGRADE - Fortresses and Folklore of Serbia Past and Present

CLASSIC Join a Guided Sightseeing Tour of Belgrade—where the Danube and Sava Rivers converge—and see the city’s many fascinating sights, including Saint Sava, one of the world’s largest Orthodox churches. You may choose to join an Optional Guided Biking tour or spend free time in Belgrade exploring Knez Mihailova Street—Belgrade’s central pedestrian thoroughfare with many lively cafés, shops, and cultural spots.

EVENING/OVERNIGHT CRUISE TO OSIJEK - Breakfast, Lunch,  Dinner

Day 9 OSIJEK, CROATIA - History and Culture of Croatia

CLASSIC Join a morning Guided Walking Tour of the Croatian city of Osijek, located at the confluence of the Danube and Drava Rivers. Visit Tvrđa, the most well preserved fortress of Croatia, home of many educational institutions. DISCOVERY Attend a musical concert performed by the talented young artists of the music school of Osijek at Franjo Kuhac. This afternoon you might join a Guided Optional Excursion to Vukovar.

EVENING/OVERNIGHT CRUISE TO MOHÁCS - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 10 MOHÁCS, HUNGARY. EXCURSION TO PÉCS - Underground Tombs and Soaring Music

Start the day with a Morning Stretch with your Avalon Adventure Host. CLASSIC Take a Guided Tour to nearby Pécs to see its 4th-century Christian underground tombs, a UNESCO World Heritage Site, with fascinating murals. You’ll also enjoy an organ concert on your tour.

EVENING/OVERNIGHT CRUISE TO BUDAPEST - Breakfast, Lunch, Dinner

Day 11 BUDAPEST (DISEMBARKATION) - Your vacation ends with breakfast this morning. Breakfast

 


לפרטים והזמנות:
נטע בן חורין 09-7777116 / פרומה לוינגר 03-5269597
rivercruise@ophirtours.co.il